Żywa Biblioteka

„Żywa biblioteka” w ramach „Białej wstążki”.

29 listopada, w „Bibliotece z Pasją” w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, w ramach kampanii społecznej „Biała wstążka”, odbyło się spotkanie czytelników z „Żywymi książkami”.

Czytelnicy mogli zapoznać się z prawdziwymi historiami z życia, które opowiadały osoby – ofiara przemocy, terapeuci, policjant, pracownicy socjalni – wcielające się w rolę „Żywych książek”. Czytelnicy wysłuchali historii pt.: „Policjant- też człowiek”, „Z doświadczeń pracownika socjalnego”, „Nie każda matka kocha swoje dzieci”,
„Zrozumieć rodzinę z problemem przemocy – perspektywa terapeuty”,
„Przebudzona z przemocy”, „Psycholog, który postanowił zostać terapeutą uzależnień, niewiele o uzależnieniu wiedząc” oraz „Pracownik socjalny- historia pomagacza”.
„Żywa biblioteka” co to takiego?

W zwykłej bibliotece są różne działy, natomiast w „Żywej bibliotece” są osoby z różnych środowisk religijnych, politycznych lub zawodowych, które opowiadają swoje historie. Czytelnik decyduje, którą „Żywą książkę” chce przeczytać, z jaką historią chce się zmierzyć. „Żywa biblioteka” służy wymianie poglądów, przełamywaniu własnych stereotypów. Z pewnością jej celem nie jest przekonywanie nikogo do swojej racji. Pomysł na taką bibliotekę wywodzi się z Danii. Pierwsza „Żywa biblioteka” została zorganizowana na Festiwalu Roskilde i wzięło w niej aż 75 „Żywych książek”. Od 2003 roku „Żywa biblioteka” została uznana za oficjalną metodę edukacji ludzi o prawach człowieka.

Spotkanie w „Bibliotece z Pasją” zorganizowali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni, Komendą Miejską Policji w Gdyni, Fundacją Inicjatyw Społecznych „Łajba”. Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc Mai Wagner, Pełnomocnikowi Prezydenta Gdyni ds. Kultury oraz wszystkim przybyłym Czytelnikom i niezwykłym, niepowtarzalnym  „Żywym książkom”.

zb1 zb2 zb3