IX Edycja – 2017

W Gdyni rusza dziewiąta edycja kampanii „Biała wstążka” 

Przypinanie mieszkańcom białych wstążek, kolportaż ulotek i plakatów, spotkanie z „Żywą biblioteką”, seminarium naukowe, warsztaty dla studentów, Mikołajki dla dzieci na Narodowym Stadionie Rugby to tylko niektóre wydarzenia, jakie odbędą się w ramach dziewiątej już edycji kampanii „Biała wstążka” w Gdyni.

Kampania „Biała wstążka” organizowana jest w blisko 60 krajach – to największa na świecie akcja, będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet.

plakat BW_2017- mały

Harmonogram działań kampanii ,, Biała Wstążka” 2017

27.11.2017r. – godz. 11.00 – inauguracja kampanii „Biała wstążka” – seminarium  naukowe, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu (WSAiB), Gdynia, ul. Kielecka 7

28.11 – 01.12.2017r. – akcja  informacyjno-pogadankowa  w gdyńskich szkołach

29.11.2017r. – w godz. 16.00-18.00, czytanie „Żywych książek” w Bibliotece z Pasją, PPN-T Gdynia, Al. Zwycięstwa 96/98

03.12.2017r. (niedziela) – w godz. 12.00-14.00, przypinanie przez zawodników rugby białych wstążeczek,  rozdawanie ulotek w Centrum Handlowym  BATORY

05.12.2017r. – wykłady i warsztaty dla studentów  WSAiB, Gdynia, ul. Kielecka 7

06.12.2017r. – w godz. 17.30-19.00 – mikołajkowe  spotkanie gdyńskich  rugbistów z dziećmi i młodzieżą na Narodowym Stadionie Rugby – Gdynia, ul. K. Górskiego 10

07.12.2017r. – wizyta studyjna szwedzkich pracowników obszaru wsparcia społecznego miasta Karlstad – współpraca miasta Gdyni z miastem Karlstad w ramach Komisji Zdrowe i Włączające Miasta Związku Miast Bałtyckich

08.12.2017r. –  w godz. 9.30-13.00, miejska konferencjaBezpieczeństwo społeczne a przemoc w rodzinie – teoria i praktykapodsumowująca kampanię i roczną pracę Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni,  Klub 3. Flotylli Okrętów (ul. Rondo Bitwy pod Oliwą 1).

27 listopada, już po raz dziewiąty w Gdyni, oficjalnie wystartuje kampania społeczna „Biała wstążka”, która potrwa do 8 grudnia. Od pierwszej edycji swoim patronatem obejmuje ją Prezydent Miasta Gdyni. W tegoroczną edycję, której głównymi organizatorami są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Rugby Club Arka Gdynia, szeroko włączyli się również samorządowcy, Klub III Flotylli Okrętów, Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, inne gdyńskie szkoły, „Biblioteka z pasją” w PPNT Gdynia, firmy, instytucje i organizacje pozarządowe m.in.: Zespół Placówek Specjalistycznych, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, policja, straż miejska, centra handlowe – Riviera i  Batory.

Kampania „Biała wstążka”, organizowana w tym samym czasie od dziewięciu lat, na stałe już wpisała się w kalendarz miejskich wydarzeń – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Od początku wspierają ją gdyńscy samorządowcy a Rada Miasta Gdyni w 2009 roku przyjęła specjalną rezolucję, solidaryzując się z ideami kampanii. Niezmiennie cieszy fakt, że w „Białą wstążkę” od lat tak chętnie włączają się różne instytucje, organizacje i środowiska, a zwłaszcza młodzi ludzie z gdyńskich szkół i uczelni. Kampania nie tylko podnosi świadomość społeczną dotyczącą nagannego zjawiska przemocy wobec kobiet, lecz również informuje, że w Gdyni działa szeroka koalicja specjalistów z różnych instytucji i organizacji, do których w razie konieczności można zwrócić się o pomoc.

Tegoroczna oficjalna inauguracja kampanii odbędzie się 27 listopada w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, a do 8 grudnia nie zabraknie szeregu różnych wydarzeń. Już w sobotę, 25 listopada, zawodnicy RC Arka Gdynia przypinali białe wstążeczki i rozdawali materiały informacyjne w  Centrum Handlowym  RIVIERA. W Centrum Handlowym BATORY rugbiści pojawią się 3 grudnia. 29 listopada odbędzie się czytanie „żywych” książek w „Bibliotece z pasją” w PPNT Gdynia, natomiast 6 grudnia w ramach kampanii odbędzie się mikołajkowe  spotkanie gdyńskich rugbistów z dziećmi i młodzieżą na Narodowym Stadionie Rugby – Gdynia.

Kampania „Biała wstążka” organizowana jest w Gdyni od 2009 roku i cały czas jest potrzebna – powiedziała Hanna Żółkoś-Margońska, przewodnicząca gdyńskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. – Osobami doznającymi przemocy niestety cały czas w przeważającej większości są kobiety – Tym bardziej akcja, która jest ogólnoświatowym ruchem mężczyzn na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet jest tak ważna.

Finałem kampanii będzie  miejska konferencja „Bezpieczeństwo społeczne a przemoc w rodzinie – teoria i praktyka”, która odbędzie się 8 grudnia w Klubie 3. Flotylli Okrętów,  podsumowująca kampanię oraz roczną pracę Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podczas konferencji zostaną również po raz kolejny wręczone statuetki „Ambasadora Kampanii Biała wstążka w Gdyni” za rok 2017 dla mężczyzn, którzy w życiu zawodowym bądź prywatnym aktywnie promują kampanię i działają na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. W tym roku konferencja będzie miała także wymiar międzynarodowy, gdyż będzie na niej obecna delegacja szwedzkich pracowników obszaru wsparcia społecznego z Karlstad, która odwiedzi Gdynię  w ramach Komisji Zdrowe i Włączające Miasta Związku Miast Bałtyckich.